BMW Active Tourer Concept 1 GT

Niemiecka marka BMW wkracza powoli w nową erę samochodów osobowych. Innowacja ta dotyczy nowego modelu z serii 1, który został nazwany BMW Active Tourer Concept 1 GT. Ma on być głównym konkurentem dla samochodu klasy B największego wroga, którym jest Mercedes-Benz. Samochód ten ma być wyposażony w napęd na przednią oś, co jest całkowitym zaprzeczeniem idei prowadzonej przez BMW, gdyż jeszcze nigdy w historii marki, samochody te nie posiadały takiego napędu!

Jego produkcja ma bazować na platformie UKL1, która ma zostać użyta również w nowej generacji Mini, której BMW jest obecnym właścicielem. Samochód ma być wypuszczony na rynek w dwóch wersjach, którymi będzie 5 i 7 osobowa odmiana 1 GT. Jak na razie zostały ujawnione wymiary jedynie wersji 5 osobowej, który wynoszą: 4,35 m dla długości, 1,83 m szerokości i 1,56 m wysokości. Będą one bardzo zbliżone do wymiarów konkurenta od BMW.

Oficjalny wygląd samochodu nie jest jeszcze znany, dlatego możemy się obierać tylko koncepcyjnym modelem, który jednak nie jest zobowiązujący. Miejmy jednak nadzieję, że nie będzie on się bardzo różnił od tego na zdjęciach, gdyż przypadł on nam bardzo do gustu. Wnętrze samochodu wygląda bardzo imponująco dzięki podświetlanym elementom, jednak znając życie, jest to jedynie wizja a może raczej marzenie projektantów, który je tworzyli. Z zapowiadanych innowacji, ma pojawić się panoramiczny dach, który będzie posiadał możliwość ustawienia przepuszczalności światła. Jest to bliźniaczo podobne rozwiązanie z samochodów Mercedesa, które zostało w nich nazwane „Sky Magic”.

Jeśli chodzi o najbardziej interesująca nas część nowego BMW, którą jest układ napędowy, to posiadamy kilka informacji na jej temat. Nowy samochód serii 1 ma być wyposażone w szereg nowych silników, do których będzie należeć hybrydowy silnik e-Drive oraz trzycylindrowy turbodoładowany silnik o pojemności 1,5 litra, który będzie z nim współpracował. Pierwszy z wymienionych silników będzie zamontowany do przedniej osi a drugi zaś do tylnej. Według naszych obliczeń może on generować około 190 KM i przyspieszenie od 0-100 km/h w 8 sekund. Natomiast zużycie paliwa ma sięgać około 2,5 lista na 100 km, a wszystko to dzięki układowi hybrydowemu samochodu. BMW planuje wprowadzenie do produkcji seryjnej tej jednostki hybrydowej, jednak zdecydowaną większość będą stanowiły odmiany napędzane przez trzycylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne o pojemności 1,5 litra obsługujące wyłącznie przednią oś. Oczywiście dane te nie są jeszcze potwierdzone i są to jedynie nasze spekulacje, które zostaną potwierdzone na najbliższych targach samochodowych w Paryżu (Genewa).


Dodał: , Dnia 24 września 2012