BMW Z4

BMW Z4 E85/89 to jeden ze sportowych modeli marki BMW z segmentu G produkowany wyłącznie z nadwoziem typu roadster. Jest ono godny następca modelu Z3 który przez wiele lat radował swoich właścicieli.

Produkcja modelu Z4 rozpoczęła się w 2002 roku i trwa po dziś dzień. Znajduje się w niej dwie odmiany, a pierwsza z nich oznaczona została E85. Cały jej projekt został stworzony przez duńskiego stylistę Andersa Warminga, dzięki któremu samochód zdobył nagrodę Design of the Year.  E85 powstawało w dwóch wersjach nadwoziowych, jako roadster oraz coupe. Sprzedaż tych modeli odbywała się wyłącznie na rynkach europejskich i amerykańskich.

Druga generacja Z4 została przedstawiona w 2009 roku, a jej twórcą jest Julianne Blasi. Identycznie jak w przypadku poprzednika, czyli Z3, Z4 również występuje w najmocniejszej wersji Z4 M Power. Główną różnicą która ich wyróżnia jest sztywny składany dach.

Drugą generacją Z4 jest dwumiejscowe BMW E89. Dwumiejscowe roadstery BMW były brane za wzór w swojej klasie i cechowała je długa maska i stosunkowo krótki tył. Silnik samochodu umieszczony był za przednią osią i przekazywał napęd na tylne koła. Obecna ta generacja nieco się wykruszyła i prezentuje całkiem inny styl. Brezentowy składany dach został zastąpiony przez metalowy.

Jeżeli chodzi o inne aspekty stylistyczne to Z4 e89 jest spójna z najnowszymi trendami BMW. Posiada w ostre linie nadwozia i zaostrzoną sylwetkę w kształcie klina. Dotychczas Z3 i Z4 dostępne były w wersjach roadster oraz coupe, jednak najnowsza generacja, z racji metalowego dachu sprzedawana jest jedynie z otwartym nadwoziem.

We wnętrzu samochodu jest bardzo przestronnie. Fakt – siedzi się niezwykle nisko jednak jest to bardzo duży atut w sportowych samochodach który wzmaga adrenalinę, a sama karoseria „otula” kierowcę. Po zasiędnięciu na fotelu kierowcy, można ulec wrażeniu że maska zdaje się nie mieć końca. Wnętrze w swojej budowie jest niezwykle proste i ergonomiczne. Wszystkie przełączniki znajdują się w tym miejscu w którym powinny. Skórzana tapicerka, DVD, nawigacja, klimatyzacja to tylko niektóre z dodatków…a jest ich naprawdę wiele.

Jeżeli chodzi o osiągi samego wozu to BMW Z4 35is zostało wyposażone w silnik o mocy 340 KM który rozpędza samochód do 100km/h w niespełna 4,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna (ograniczona elektronicznie) to 250 km/h. BMW przygotowało cztery warianty silnikowe i można w nich znaleźć wyłącznie rzędowe, sześciocylindrowe „benzyniaki”. Niestety zrezygnowano z produkcji modelu oznaczonego magiczną literką „M”, a zastąpić ma go wyżej opisana wersja silnikowa.


Dodał: , Dnia 6 maja 2013