Co warto wiedzieć o hamulcach tarczowych?

Hamulce tarczowe to podzespół samochodowy dobrze znany od dziesiątek lat. Jednak nie od początku hamulce te zyskały popularność. W pojazdach osobowych montowano wcześniej modele bębnowe, o których dzisiaj mało kto już pamięta. Dlaczego hamulce tarczowe je wyparły i to one są dziś montowane w nowych samochodach? Jaka jest ich historia?

Działanie i właściwości hamulców tarczowych

Montowany w dzisiejszych samochodach hamulec składa się z kilku części, a nazwa hamulec tarczowy to określenie całego tego zespołu elementów. Najważniejsze elementy hamulca to z pewnością klocki i tarcza. To bezpośrednio dzięki nim dochodzi do hamowania, gdyż klocki są dociskane do tarczy, która dzięki połączeniu z kołem, hamuje pojazd. Niemniej jednak, aby do tego doszło, wcześniej musi zadziałać kilka innych części. Wszystko zaczyna się oczywiście od pedału hamulca. Jego wciśnięcie sprawia, że ciśnienie płynu hamulcowego gwałtownie rośnie, a w konsekwencji w ruch zostają wprawione tłoczki. Dopiero za sprawą tłoczków klocki zostają poruszone i przylegają do tarczy, zatrzymując tym samym jej ruch obrotowy.

Sklep z tanimi auto częściami

Działanie hamulców tarczowych opiera się na całkiem prostym mechanizmie, który jednak okazuje się niezwykle skuteczny. Przewagą tego rodzaju hamulców nad starszymi modelami bębnowymi jest przede wszystkim lepsza skuteczność działania. Hamulce te po prostu działają szybciej, skracając tym samym drogę hamowania. Ponadto, dobrze znoszą wysokie temperatury, które są wytwarzane podczas hamowania. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu hamulce zachowują skuteczność nawet pomimo częstego i gwałtownego hamowania. Hamulce bębnowe w takich sytuacjach zaczynają zawodzić o wiele szybciej. Co więcej, odporność na wysokie temperatury gwarantuje długą żywotność hamulców.

Hamulce tarczowe kiedyś i dziś

Jak już wspomniano we wstępie, hamulce tarczowe musiały zapracować na swoją obecną pozycję. Nie od razu weszły do powszechnego użytku., początkowo była to innowacja technologiczna, którą uznano za odpowiednią do zastosowania tylko w samochodach sportowych. Dlatego też najpierw hamulce te zamontowano w pojazdach rajdowych, a w 1976 zaczęły się pojawiać w bolidach Formuły 1. Jednak dzisiaj hamulce tarczowe są powszechne również wśród samochodów osobowych, a kupić można je w każdym sklepie z częściami samochodowymi. Sklep z tanimi auto częściami, jak i najbardziej ekskluzywna placówka z najdroższymi podzespołami – wszyscy posiadają w asortymencie tego rodzaju zestawy hamulcowe.


Dodał: , w Newsy. Dnia 23 lipca 2019