Czym różnią się alkomaty i jak wybrać ten najlepszy?

Alkomaty znajdujące się w dobrych sklepach z tego rodzaju sprzętem niemal zawsze cechują się wystarczającą trafnością pomiaru. Dlaczego zatem zróżnicowanie tych urządzeń jest tak duże i na czym ono polega? Czy to ważne, jakiego typu alkomat wybierzemy, czy może najlepiej poszukiwać po prostu modeli w jak najniższych cenach? W poniższym tekście postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania.

Mechanizm działania alkomatu

Podstawowa różnica pomiędzy alkomatami dotyczy oczywiście mechanizmu działania. Wciąż w użytku znajdują się alkomaty wykorzystujące pierwotny mechanizm sprawdzania trzeźwości. Mowa tutaj o urządzeniach półprzewodnikowych. Pomiar w ich przypadku odbywa się poprzez utlenienie powierzchni elektrody. Im wyższy poziom utlenienia, tym wyższy wskaźnik pokazywany przez urządzenie. Należy jednak podkreślić, że alkomaty półprzewodnikowe stanowią dzisiaj raczej niewielką część rynku. Zdecydowanie częściej kierowcy kupują alkomaty elektrochemiczne. Skąd taka nazwa? Urządzenia te wykorzystują bowiem zarówno reakcje chemiczne, jak i napięcie elektryczne. Urządzenie wypełnia związek chemiczny o nazwie nadmanganian potasu, którego styczność z alkoholem powoduje wytworzenie się napięcia elektrycznego w alkomacie. Zasada jest taka, iż wraz ze wzrostem ilości etanolu, wzrasta również napięcie.

Urządzenia elektrochemiczne zwykle są droższe od alkomatów półprzewodnikowych. Czy rzeczywiście warto więcej za nie zapłacić? W przeważającej ilości wypadków – zdecydowanie warto, zwłaszcza iż ceny alkomatów elektrochemicznych również nie są powalająco wysokie. Sklep z tanimi alkomatami zaoferuje nam sprzęt półprzewodnikowy za 40-50 zł, natomiast elektrochemiczny za 200-300 zł. Ten drugi jednak będzie wskazywał trafne pomiary, niezależnie od tego, co ostatnio jedliśmy, czy paliliśmy tytoń oraz jakie zażywamy lekarstwa. Starsze urządzenie utleniające etanol niestety jest podatne na te czynniki.

Sklep z tanimi alkomatami

Pozostałe różnice

Poza mechanizmem działania, alkomaty różnią się również konstrukcją. Niektóre z nich to niewielkie urządzenia, które można schować w kieszeni, a inne to sprzęt o sporych wymiarach, który nie tak łatwo schować gdziekolwiek. Czasami większy rozmiar urządzenia jest niezbędny, aby mogło ono dobrze wypełniać swoje zadanie, niemniej jest wiele bardzo małych alkomatów o doskonałej trafności pomiaru. Warto również wspomnieć o obecnym w niektórych urządzeniach ustniku. Jakie znaczenie ma obecność ustnika? Swego czasu podwyższał on trafność pomiaru, umożliwiając zwiększenie ilości wdmuchiwanego powietrza. Niemniej jednak dzisiejsza technologia umożliwia osiąganie trafnych wyników również przez urządzenia bez ustników, które zdaniem wielu są bardziej higieniczne.


Dodał: , w Newsy. Dnia 16 lipca 2019