Najważniejsze cechy dobrego oleju silnikowego

Z pewnością bardzo komfortowa dla kierowców samochodów marki BMW byłaby uniwersalna rada, jakich olejów silnikowych powinni używać. Niestety, porada taka nie istnieje, gdyż każdy silnik ma nieco inne wymagania, tym samym producent do każdego modelu pojazdu zaleca użycie nieco innego środka. Niemniej jednak, postanowiliśmy przedstawić najważniejsze cechy dobrego oleju silnikowego, aby nieco ułatwić Wam wybór.

Funkcja oleju silnikowego

Zanim przedstawimy konkretne porady, czym kierować się przy wyborze oleju silnikowego, przedstawimy jego zadania. Wbrew pozorom bowiem powstrzymywanie tarcia nie jest jedynym zadaniem powierzanym olejowi silnikowemu. Oczywiście ochrona poszczególnych elementów silnika przed ścieraniem powierzchni wskutek tarcia to wciąż podstawowa funkcja oleju, ale już od dawna nie jedyna.

Nowoczesne oleje silnikowe gwarantują również zabezpieczenie przed korozją. Wszystko za sprawą dodatków uszlachetniających zawartych w preparatach. Tworzą one warstwę ochronną na powierzchni części silnikowych, zapobiegając procesowi korozji. Co więcej, wiele wysokiej jakości innowacyjnych olejów zapobiega powstawaniu nagaru, a nawet wspiera czyszczenie silnika z już obecnych w nim zanieczyszczeń.

olejesilnikowe-sklep.pl

Olej syntetyczny zamiast mineralnego

Przeważnie sądzimy, że to co naturalne jest najlepsze. Być może zwykle jest to prawda w odniesieniu na przykład do produktów spożywczych, jednak na pewno nie do olejów silnikowych. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzają się oleje syntetyczne. Posiadają one dodatki uszlachetniające, o których była mowa powyżej. Naturalne oleje mineralne są natomiast pozbawione dodatków syntetycznych, przez co ich funkcje ograniczają się w zasadzie do smarowania części silnika w celu ograniczania tarcia.

Olej niskopopiołowy

Z roku na rok coraz więcej kierowców decyduje się na zakup oleju niskopopiołowego. Wskazują na to choćby statystyki sklepu http://olejesilnikowe-sklep.pl, który regularnie zwiększa sprzedaż tak zwanych olejów SAPS. Ich cechą jest zawartość mniejszej ilości zanieczyszczeń, przez co oleje tego rodzaju są bezpieczniejsze dla silnika. W zasadzie w każdym BMW istnieje możliwość zastosowania oleju tego typu, jednak w przypadku samochodów z filtrami cząstek stałych jest to absolutnie konieczne.

Lepkość oleju silnikowego

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o oleje silnikowe, jest lepkość. To od niej tak naprawdę zależy skuteczność smarowania powierzchni tłoków i cylindrów. Niewielka lepkość uniemożliwia olejowi efektywność w tej kwestii. Jeżeli jednak jest ona zbyt wysoka, niemożliwe okazuje się rozprowadzenie środka po całym silniku, przez co nasmarowana zostaje tylko część jednostki napędowej.


Dodał: , w Newsy. Dnia 17 września 2019